Čtvrtek, 10 listopadu, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro mužeKolagen je náš základní stavební materiál

Kolagen je náš základní stavební materiál

Potřebujeme ho k budování tkání i kostí, účastní se ale i mnoha dalších procesů a ovlivňuje správné fungování různých systémů v těle. Proč bychom na kolagen neměli zapomínat a umí si ho naše tělo vytvořit dostatek?

Kolagen patří v našem těle mezi nejrozšířenější protein, najdeme ho téměř v každé buňce pokožky, svalů, vlasů a kloubů. Tělo si ho vytváří přirozeně v dostatečném množství v mladém věku. Kolem pětadvacátého roku života se jeho produkce začne zpomalovat a po padesátce je již téměř nulová. V našem těle má kolagen mnoho funkcí, ovlivňuje stav nehtů a vlasů, pomáhá k dobré funkci trávicího a nervového systému a zlepšuje pružnost a vzhled pokožky, podílí se také na bezbolestném pohybu. Kolagen na klouby totiž funguje jako olej do rezivého stroje, snižuje jejich tuhost, zlepšuje pohyb a minimalizuje riziko bolesti.

Nedostatek kolagenu naopak způsobuje problémy s pohybem, bolestivost kloubů i v klidu nebo pocit, že se musíme nejdříve rozhýbat, než můžeme například po krátkém posezení pokračovat v chůzi. K jeho doplnění můžeme využít potraviny, které ho obsahují, jako jsou vývary, maso a ryby, nebo podpořit jeho produkci látkami obsaženými v dýních, ořeších, semenech, špenátu nebo artyčoku. V dospělém věku však nebude stačit jen kolagen, který naše tělo samo vytvoří a ten získaný z potravy. Pak je nejlepší kolagen užívat také ve formě potravinových doplňků, které zajistí jeho dostatečný přísun a pokrytí veškerých potřeb těla. Tím se vyhneme nepříjemným projevům jeho nedostatku, zajistíme si bezbolestný pohyb i hebkou a pružnou pleť.

Úbytek kolagenu můžeme pozorovat už kolem 40. roku života, kdy se mohou objevit první bolesti při pohybu, tuhnutí kloubů, vrásky, pigmentové skvrny nebo lámavost vlasů. Stárnutí je samozřejmě přirozené, ale pokud si můžeme pomoci k tomu, abychom se cítili a vypadali lépe, proč to neudělat?

Předchozí článekVybíráme nové motokufry na motorku
Další článekŠicí stroje a vychytávky k nim

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper