Vládními opatřeními sužovaná ekonomika způsobila růst cen téměř všeho, od potravin po pohonné hmoty. Všechno je dražší a tak si za své peníze pořídíme méně výrobků. Před zhruba rokem jsme za 50 litrů nafty zaplatili 50 eur, dnes by to bylo téměř 59,50 eur. Odborníci bijí na poplach, protože pětina peněz z běžných účtů ztratí o deset let hodnotu. Důvodem, proč se tak děje, je inflace.
Podle údajů Českého statistického úřadu rostly ceny na Slovensku o 1,6% a v sousední České republice až o 2,8%. Taková vysoká inflace soustavně odkrajují z uložených peněz, protože zhodnocení na běžných účtech je téměř nulové a ve většině případů nepřekročí míru 0,5 procenta.
Co to znamená v běžném životě?
Pokud předpokládáme průměrnou roční inflaci ve výši 2%, tak z vašich naspořených 10 000 eur na běžném účtu si o deset let koupíte věci v hodnotě jen 8 203,48 eur. Ve výsledku sice stále máte na účtu 10 000 eur, ale jejich hodnota výrazně klesla a vy jste ztratili 1 796,52 eur. Případně si představte dědictví, kde prarodiče měli naspořeno, na tu dobu obrovské peníze, čtvrt milionu slovenská korun. Za ty peníze si mohli koupit tři a půl nového auta, ruského Žiguli. Dnes tato částka představuje 8 298,48 eur, což je zhruba polovina ceny ruské Lady Niva.
Inflace ujídá úspory
Dobrou zprávou je, že podle detailnějších statistik nejvíce narostly – a to až dvojnásobně – úspory zejména lidem s vyššími příjmy. Stejně si polepšila lépe vydělávající střední třída. Problémem však je, že úspory nechávají znehodnocovat na běžných účtech. Ani poznání, že se každým měsícem reálná hodnota peněz ležících na běžných, ale i spořicích účtech zmenšuje, většinu lidí „nerozhýbe“ k akci, nebo alespoň k úvahám, jak peníze využít smysluplnější.
Z běžných účtů se ztrácejí peníze. Proč je to tak?
Hrstka majetnějších lidí sice investuje do realit, pozemků, drahých kovů či umění, ale pro běžného smrtelníka ze střední třídy, který nemá k dispozici volné desetitisíce eur, to je docela jiný svět. No ti, kteří mají alespoň pár tisíc volných peněz a okamžitě je nepotřebují, mohou zkusit investovat do různých aplikací či služeb, které mohou v relativně krátkém časovém úseku přinést zajímavý výnos.
Například přes aplikaci Zalep.to můžete investovat do faktur. Zní to šíleně, ale v podstatě je to jednoduché. Víme, že od velkých, nadnárodních korporací dostávají naši podnikatelé velmi dlouhé splatnosti, častokrát 90 až 120 dní. Vy, jako drobný investor, můžete přispět částkou řekněme 3 000 eur a fakturu odkoupit. Tyto se převedou ihned na podnikatele, který má okamžitě peníze a rád zaplatí za tuto službu 1-3% z částky faktury. Takto je spokojený podnikatel a investor má vytvořený zisk a z celého řetězce pak profitují všichni. Odběratelé v postupovaných fakturách jsou důkladně prověřováni, nesmějí být prodloužení, čelit exekucím či insolvence a mají jasnou vlastnickou strukturu. Za toto odpovídá Akcenta CZ, která působí na českém trhu od roku 1997 a v minulém roce přidala do svého portfolia platformu Zalep.to, kterou plánuje dále rozvíjet.
https://radyzenam.cz/gavial-obri-perla-ricniho-sveta/
https://tydenikzeny.cz/vkus-cechu-ocima-stylisty-mame-sklony-ke-kyci-nekdy-az-estrade-ale-tohle-delame-dobre/
https://zenamoda.cz/na-cervenem-koberci-country-cen-to-nejvice-sluselo-nicole-kidman/